گرجستان

5 سال پیش
گرجستان
5/5 - (1 امتیاز)

اطلاعات درباره گرجستان

به زبان گرجی: საქართველო، Sakartvelo

گرجستان در اروپای شرقی است.

گرجستان در ساحل شرقی دریای سیاه قرار دارد و به جنوب روسیه و شمال ترکیه، ارمنستان و آذربایجان وصل است.

گرجستان بخشی از اروپای شرقی است که مرز این قاره با آسیا را در بر می گیرد.

گرجستان تقریبا به اندازه استان یزد است و در عرض جغرافیایی کشورهایی مانند بلغارستان، فرانسه و نیویورک قرار دارد.

گرجستان دارای مقادیر منحصر به فرد از تنوع زیستی و طبیعی است.

گرجستان ترکیبی قابل توجهی از مناظر طبیعی کوهستانی و آبهای سطحی را شامل می شود، از قله های بلند کوه تا دره ها و سواحل دریای سیاه.

گرجستان کشوری در حال توسعه است اما به سرعت در حال بهبود و ارتقائ سطح زندگی است.

گرجستان دارای سطح بسیار پایین در زمینه جرم و فساد است.

از اواسط سال 2000 تا کنون، زیرساخت های گردشگری گرجستان به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است و تعداد گردشگران بازدید کننده از دریای سیاه نیز چندین برابر افزایش یافته است.

 

آشنایی با گرجستان

گرجستان دارای یک فرهنگ متمایز و یک تاریخ غنی است که می تواند از دوران قدیم کلاسیک و فراتر از آن باشد.

باستان شناسان، قدیمی ترین آثار شناخته شده از تولیدات کشاورزی و انگور و مشتقات آن را، مربوط به 8000 سال قبل از میلاد، در گرجستان را کشف کرده اند.

مطالب مفید پیشنهادی
آشنایی با محله های تفلیس

با توجه به سابقه طولانی گرجستان در زمینه باغداری، انگور یکی از نمادهای ملی گرجستان است، معماری و دکوراسیون قرون وسطایی، حکاکی و نقاشی های تزئینی، حتی حروف الفبای فعلی، با اشکال خاص خود، به نظر می رسد مانند حلقه ها و پیچ و تاب های ساقه انگور می باشند.

مردم گرجستان دارای فرهنگ متمایز هستند، گرجی ها ارتباط قومی و زبانی با روس ها، ترک ها، یونانیان و ملل دیگری که آنها را احاطه کرده اند ندارند.

نظریه های علمی وجود دارند که گرجستان را به ساکنان باسک و کورسیک در جنوب غربی اروپا پیوند می دهند، اما شواهد قطعی در مورد این موضوع وجود ندارد.

قرن ها، گرجی ها در مبارزه علیه تجاوز بزرگترین امپراتوری های جهان (روم، مغول، بیزانس، ایران، عثمانی و روس) جنگیده و مغلوب شده اند، اما با این وجود توانسته اند هویت خود را حفظ کنند.

با توجه به تاریخ طولانی، گرجستان دارای تعداد زیادی آثار باستانی، صومعه ها و سایت های میراث جهانی یونسکو  است که از جنگها و ناهنجاری های زیادی جان سالم به در برده اند.

اکثر گرجی ها پیرو دین مسیحیت ارتدوکس شرقی هستند که این دین شامل یونانی ها، روس ها و دیگر ادیان اروپایی است.

صرف نظر از روسیه، گرجستان تنها کشور مسیحی ارتدوکس در منطقه است (بر خلاف باور عمومی، ارمنستان علیرغم اینکه دارای مذهب ارتدوکس شرقی است ولی کلیسا و اسقف جداگانه ای برای خود دارد).

مطالب مفید پیشنهادی
شهر مناسب زندگی در گرجستان

فرهنگ گرجستان به شدت تحت تأثیر دین مسیحیت قرار دارد، اما مردم گرجستان به همان اندازه که مسیحی هستند به ادیان دیگر نیز احترام می گذارند.

بخش بزرگی از گرجی های مذهبی، عمدتا ایمان خود را نمایشی می دانند اما به مناسک و شعائر مسیحیت همچنان پایبند هستند و به دلایل تاریخی و فرهنگی بعنوان مردمانی مسیحی شناخته می شوند.

اکثریت مردم گرجستان تنها در موارد خاص به کلیسا می روند و تعطیلات مذهبی بیشتر در مورد جشن ها و حفظ سنت های دینی است.

بسیاری از تابوها و شعائر مذهبی در گرجستان عمومیت یافته اند، اما به طور گسترده و در حریم خصوصی، فرهنگ ملی و پیچیده گرجستان و هنجارهای محلی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

منبع دقیق نام گرجستان هرگز شناخته نشده است، اما تعداد زیادی از نظریه های مربوط به مبدا آن وجود دارد. بعضی از آنها منشأ اسم گرجستان را محبوبیت “سنت جورج” در میان گرجی ها توضیح داده اند (سنت جورج نماد ملی گرجستان نیز شناخته می شود).

دیگران نام گرجستان را به کلمه یونانی γεωργός (“کشاورزی”) یا برخی به ریشه های زبان فارسی پیوند می دهند. مردم گرجستان معمولا به شما می گویند که این نام مربوط به “سنت جورج” است، زیرا این توضیح نزدیک ترین توضیح به قلب آنهاست.

مطالب مفید پیشنهادی
اجاره آپارتمان در گرجستان

 

مرور تاریخی گرجستان

دوره های کلاسیک و قرون وسطی
در اسطوره های یونانی، سواحل غربی گرجستان به سرزمین “پشم طلایی” معروف است که جیسون و آرگونات به دنبال آن بودند.

استفاده از پشم طلایی در اسطوره ها، به فعالیت های باستانی گرجستان بر میگردد که در آن دوره باستانی با استفاده از غربال هایی که از پشم ساخته می شده، برای غربال کردن گرد و غبار طلایی که از رودخانه ها به دست می آمد استفاده می کردند.

گذشته از روابط گرجی ها با یونانیان باستان، سلسله پادشاهی های مختلف در گرجستان با دولت های رومی متحد بوده اند.

در قرن چهارم، یک زن رومی، یونانی زبان به نام “سنت نینو” که یکی نوادگان سنت جورج بود، مسیحیت را در گرجستان نشر داد و منجر به تغییر گرجستان به یک دولت پادشاهی مسیحی شد.

تبدیل شدن گرجستان به یک کشور مسیحی در آن زمان، به معنای آن است که سردمداران گرجستان، به جای تکیه بر امپراتوری های مسلمان در نزدیکی خود (ترکیه و ایران)، به فرهنگ  و دین اروپا و غرب متکی شدند.

دوره طلایی گرجستان، توسط شاه “دیوید سازنده”، پسر جورج دوم و ملکه هلنا، با جنگ و پیروزی بر ترک ها  شروع شد.

در طول این زمان، نفوذ گرجستان از جنوب اوکراین در اروپای شرقی به دروازه های شمالی ایران گسترش یافت. گرجستان همانند یونان متحد خود، در قرون وسطا به نوعی دروازه بان اروپای محصور و بزرگ بود، در همین دوره بود که بسیاری از حمله های اسلامی به گرجستان اتفاق افتاد.

مطالب مفید پیشنهادی
Easter Events in Tbilisi

در پایان قرون وسطی، قدرت پادشاهی گرجستان به دلیل تهاجم مداوم مغول ها و سایر اقوام و عشایر به تدریج از بین رفت و شکست خورد.

مغول ها توسط جورج پنجم اخراج شدند.

وضعیت جغرافیایی گرجستان بعد از سقوط قسطنطنیه بدتر شد، به این معنی که گرجستان بعد از آن توسط کشورهای مسلمان ترک، فارس و سایر اقوام مسلمان از جنوب و غرب و شرق محصور شد.

گرجستان در نهایت تجزیه شد و به ترتیب اجازه داد ترکیه و ایران مناطق غربی و شرقی گرجستان را در اختیار بگیرند.

قرن هجدهم و نوزدهم در گرجستان
از اواسط قرن هجدهم، حاکمان در هر دو پادشاهی غربی و شرقی گرجستان بارها و بارها از قدرت های بزرگ اروپایی درخواست کمک کردند اما فایده ای نداشت.

پادشاه واختانگ، از ایالت شرقی گرجستان، فرستاده خود “صبا اوربلیانی” را برای درخواست کمک به فرانسه و نزد پاپ فرستاد، اما هیچ چیز قابل ملاحظه ای دریافت نکرد.

کمبود کمک های غربی گرجستان را در معرض خطر قرار داد، طوری که تحت فشار ارتش عثمانی قرار گرفت، هر دو واختانگ و اوربلیانی در نهایت مجبور به پذیرفتن پیشنهاد حفاظت و پناهندگی از طرف “پتر کبیر” روسیه شدند و به روسیه گریختند.

گرجستان امروز، جریان مأموریت دیپلماتیک اوربلیانی و مراجعه او به فرانسه را تبدیل به یک تمثیل از عدم تاثیر درخواست کمک از غرب می داند.

مطالب مفید پیشنهادی
نرخ برابری دلار با لاری گرجستان

در سال 1783 گرجستان پیمان بحث برانگیز “گئورگیوسکی” را با امپراتوری روسیه امضا کرد. این معاهده به رسمیت شناختن پیوند مسیحیت ارتدوکس بین دو ملت گرجستان و روسیه را به عنوان حمایت دو کشور از یکدیگر می دانست، در حالی که این معاهده تضمین می کرد که تمامیت ارضی گرجستان و ادامه سلسله پادشاهی گرجی برقرار بماند.

با وجود وعده ها، روسیه این موضوع را عملی نکرد و گرجستان را در برابر حملات خارجی کمک نکرد و در عوض قطعه ای از گرجستان را به سرزمین خود ملحق نمود.

روسیه کلیسای ارتدوکس گرجستان را تا اندازه اسقف و همچنین سلطنت گرجستان را به سطح نجیب زاده روسی تنزل داد.

این کشور به سرعت به سرزمین خانواده سلطنتی روسیه تبدیل شد، بعضی از اعضای خانواده سلطنتی روسیه که مشکلات تنفسی داشتند، آب و هوای پاک و گرانبهای گرجستان را گرامی داشته و به آنجا مهاجرت کردند.

 

قرن بیستم در گرجستان 
گرجستان گرچه بیش از یک قرن تحت امپراتوری روسیه زندگی کرده بود، در سال 1918، اولین جمهوری مدرن خود را با حمایت نظامی ارتش آلمان و بریتانیا تاسیس کرد.

روسیه، با این حال، به سرعت گرجستان را تبدیل به یک کشور خنثی کرد، که منجر به خروج نیروهای انگلیسی از کشور شد. هنگامی که آلمان و بریتانیا از گرجستان خارج شدند، چند ماه بعد روسیه با حمله به گرجستان و ملحق نمودن آن به امپراطوری کمونیستی خود، شوروی سابق را گردهم آورد.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین زمان سفر به گرجستان

در دوران اتحاد جماهیر شوروی، گرجستان به دست پسر خود، یوسپ استالین (اهل گرجستان) دیکتاتوری که ده ها هزار نفر را مجروح و اعدام کرد، سرکوب وحشتناکی را متحمل شد. اما این دوره نیز با تغییرات بزرگی همراه بود. گرجستان به یکی از جمهوری های مهم اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد.

گرجستان به دلیل طبیعت مهربان و بخشنده اش، مشهور به دارا بودن منابع آبگرم و اسپا، استراحتگاه، غذا و تاکستانهای بزرگ انگور است، برای اتحاد جماهیر شوروی به مقصد مهم توریستی و گردشگری تبدیل شد.

گرجستان پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991، استقلال خود را اعلام کرد، اما با قیمت سنگین.

جدایی طلبان طرفدار روسیه در آبخازیا و اوستیای جنوبی جنگ های جدایی طلبانه را به راه انداختند و سالهای دهه 1990 گرجستان در هرج و مرج و جنگ داخلی بسر  برد.

 

قرن بیست و یکم و گرجستان

در قرن بیست و یکم، مناطق مختلف گرجستان متحد شدند تا کشور گرجستان را دوباره تشکیل دهند، آنچنان که در قرن 12 و 13، گرجستان مستقل و کاملا گرجی بود و آن دوره همواره به عنوان عصر طلایی گرجستان شناخته می شود.
دوران آشفتگی گرجستان پس از انقلاب رز در سال 2003 به پایان رسید و گرجستان با تلاش های متعدد رئیس جمهوری وقت “میکائیل ساکاشویلی” اصلاحات عمده دموکراتیک و اقتصادی را با هدف ادغام با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نهادهای مختلف اروپا انجام داد.

مطالب مفید پیشنهادی
قیمت ملک در گرجستان

روابط گرجستان با روسیه همسایه شمالی، از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی همچنان گرم بود ولی از اوایل دهه 2000 روابط شروع به سرد شدن کرد و در نهایت منجر به یک درگیری مدنی شد که گرجستان، کنترل نظامی و اداری خود را در آبخازیا و اوستیای جنوبی از دست داد.

 

گرچه پس از انقلاب رز، پيشرفت قابل توجهي حاصل شده است، اما گرجستان همچنان يك كشور با مشکلات سياسی متعدد است و همچنين مشكلاتي در مسائل اقتصادی و اجتماعي دارد. در سال 2014، ساکاشویلی از سوی دولت جدید گرجستان به اتهام چندین جرم جنایتکار اعلام شد و تحت پیگرد قانونی قرار گرفت، اما او تمام آنها را رد می کند و به عنوان انگیزه سیاسی به آنها اشاره می کند. از آن زمان، ساکاشویلی به  اوکراین گریخت و اگر به گرجستان مراجعت کند، محکوم شده و تحت تعقیب قرار می گیرد، او غیابا به 11 سال زندان محکوم شده است.

در اوایل سال 2010، حزب آقای “بیدزینا ایوانیشویلی” بنام «رویای گرجستان» پس از شکست دادن حزب ساکاشویلی در انتخابات مجلس پیروز شد و تا امسال (2017) این حزب از نیروهای اصلی در جو سیاسی گرجستان است.

اینکه  دولت گرجستان، تا چه حد کشور را بهتر می کند و روابط خود را با روسیه اصلاح می کند کاملا نامشخص است.

مطالب مفید پیشنهادی
نقشه گرجستان در جهان

 

مناطق گرجستان

استان کارتلی

مرکز و قلب گرجستان، مرکز فرهنگی گرجستان شرقی و مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و ملی است. استان کارتلی، شهرهای بسیاری مهمی مانند تفلیس، متسختا، گوری و کازبگی را دارد.

 

منطقه ریونی
ریونی، مرکز غربی گرجستان و مرکز قدیم پادشاهی کولختی، سرزمین پشم طلایی است، ریونی امروزه مرکز نگهداری آثار باشکوه باستانی ثبت شده در یونسکو و مناظر کوهستانی فوق العاده و دو منطقه معروف راچا و ایمرتی است.

 

کاختی
استان کاختی منطقه تاکستانهای معروف گرجستان، با آب و هوای نسبتا خشک، پر از دره ها، کلیساهای زیبا، صومعه ها و تاکستانهاست.

 

جنوب غربی گرجستان
مرکز تفریحی ساحلی گرجستان، از جمله دومین شهر بزرگ گرجستان “باتومی” در این منطقه است.

 

شمال غربی گرجستان
منطقه ای مملو از مناظر متنوع، مراتع بلند و نواحی پست تا بلندترین قله از کوه های اروپاست.

 

سامتسخته و جاواختی

غارهای باستانی “واردزیا” و صومعه صخره ای “ساپارا” در این منطقه هستند، همچنین این منطقه شامل بسیاری از جمعیت ارمنی در گرجستان است

 

مناطق مورد اختلاف (آبخازیا و اوستیای جنوبی)
مناطق مورد مناقشه آبخازیا و اوستیای جنوبی، امروزه دیگر تحت کنترل دولت مرکزی گرجستان نیستند؛ آبخازیا یک شبه جزیره زیبا و ساحلی و دارای جزایر آتشفشانی است، در حالیکه اوستیای جنوبی در کوه های قفقاز بزرگ است.

مطالب مفید پیشنهادی
خرید خانه در گرجستان

این دو منطقه تحت اشغال روسیه واقع شده و به دلیل خطرات آن و همچنین شرایط کوهستانی، مسافر کم دارد. هر دو منطقه توسط مرزبانان روسیه کنترل می شوند.

 

شهرهای گرجستان

تفلیس – پایتخت و متنوع ترین شهر گرجستان است، تفلیس نه تنها سرمایه کشور بلکه مرکز ملی است که تقریبا یک سوم کل جمعیت گرجستان را شامل می شود. تفلیس یک ترکیب جالب از ساختمان های قدیمی و جدید است.
باتومی – دومین شهر بزرگ گرجستان، مخلوطی از ساختمان های کلاسیک در برابر آسمان خراش ها و درختان نخل در ساحل دریای سیاه است.
بورجومی – شهری کوچک و زیبا با آب معدنی معروف، یک پارک ملی و یک عمارت تابستانی سلسله رومانف روسیه.
کوتایسی – سومین شهر بزرگ گرجستان و پایتخت تاریخی قوم کولختی باستانی است که جزو آثار باستانی یونسکو قرار دارد.
متسختا – پایتخت تاریخی گرجستان، مرکز کلیسای ارتدوکس گرجستان و یکی دیگر از سایتهای ثبت شده در میراث جهانی یونسکو ودر نزدیکی تفلیس است
آخالتسیخه – مرکز منطقه سامتسخه و جاواختی و در نزدیکی دو مقصد گردشگری محبوب، واردزیا و صومعه صخره ای ساپارا قرار گرفته است.
گوری – زادگاه استالین
سوخومی – مرکز آبخازیا و یک ساحل زیبا در برابر کوه هاست اما از جنگ و تحریم اقتصادی رنج می برد.
تلاوی – مرکز استان کاختی و مرکز تاکستانهای معروف گرجستان و قلعه ها و آثار باستانی زیادی است.

مطالب مفید پیشنهادی
قیمت دلار در گرجستان

 

مقاصد دیگر گردشگری در گرجستان
پیست اسکی باکوریانی – پیست اسکی که در بازی های المپیک زمستانی استفاده شده و مهمترین مقصد اصلی اسکی در جنوب کشور است.
بزرگراه نظامی گرجستان – جاده ای که در امتداد مناظر کوهستانی قفقاز و خطوط راس کوههای سربفلک کشیده از تفلیس تا شهر ولادی قفقاز در روسیه کشیده شده و گاهی اوقات به عنوان “بزرگراه تهاجم” شناخته شده است.
تاکستانهای کاختی – به ویژه کارگاه “شاتو موکرانی” که بجای مانده از قرن نوزدهم است، و املاک”تسیناندالی” و کارخانه های دیگر واقع در اطراف سیقناقی.
کوه کازبگ – یکی از بلندترین کوه های اروپا، همچنین کلیسای “گرگتی” در بالای تپه ای در نزدیکی کوه کازبگ است.
صومعه داویت گارجا – صومعه ای که با نقاشی های زیبا در بالای یک کوه و در نزدیکی آذربایجان واقع شده است.
پیست اسکی پاسانائوری – اصلی ترین پیست اسکی در کوه های قفقاز بزرگ در گرجستان و در کنار بزرگراه نظامی گرجستان و در نزدیکی شهر کازبگی است.
روستای شاتیلی – یک روستای کوهستانی در نزدیکی مرز با روسیه است. این روستا در یک دره عمیق بنام ” آرقونی” و در ارتفاع حدود 1،400 متری واقع شده است، یک مجتمع منحصر به فرد از قلعه های مدرن و خانه های محکم از سنگ و ملات است.
سوانتی علیا – بالاترین منطقه مسکونی در اروپا، در اطراف منطقه “مستیا” قرار دارد، قلمرو اسرارآمیز قوم “سوان” و یک سایت ثبت شده بعنوان میراث جهانی یونسکو است
مازری – روستای کوهستانی در سوانتی، که توسط یک منظره باشکوه آلپی و آبشارهای بزرگ احاطه شده است.
واردزیا – یک غار صومعه، مربوط به قرن دوازدهم و مشرف به یک دره بزرگ و رودخانه است.
اپلیسیتسیخه – یک شهر سنگی 3600 ساله که مرکز بزرگ منطقه ای، ادیان بت پرست، پیش از مسیحیت بوده است.

مطالب مفید پیشنهادی
بهترین مکانهای ماجراجویی در گرجستان

 

سفر به مناطق کوهستانی در گرجستان

برای رفتن به مناطق دور افتاده گرجستان (به عنوان مثال، دوشتی، خوسورتی و غیره) که اغلب صعب العبور هستند، تا جایی که ممکن است از خدمات شرکت های توریستی، اتوبوس، تاکسی و امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهند استفاده کنید. اما بعضی مواقع ادامه سفر فقط پیاده ممکن است.

برای رفتن به مقصد خود اگر لازم شد حتی سوار بر یک کامیون حمل و نقل کالا شوید یا یک جیپ را استخدام کنید. سوار شدن به کامیون مستلزم آن است که شما در برنامه سفر خود انعطاف پذیر باشید. استخدام یک جیپ واقعا می تواند به دلیل هزینه های بالا ناشی از کمبود سوخت در مناطق دور افتاده بسیار گران باشد. برای کسب اطلاعات در مورد هر یک از گزینه ها، در ایستگاه اتوبوس یا بازار مرکزی آخرین شهر، از بومیان آنجا نحوه رفتن به مقصد بعدی را سوال کنید.

 

مکالمه با مردم گرجستان
برای طرفداران زبان، زبان گرجی و گویش های آن چیزی شگفت انگیز و جالب است. با این حال، زبان گرجی برای اغلب افراد بعنوان یک کابوس تلقی می شود. زبان گرجی به هیچ وجه شبیه به زبان هایی که در خارج از گرجستان صحبت می کنند نیست.

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان ژانویه 2018

برای اکثر خارجی ها، نه تنها تعداد زیادی حروف نا آشنا در زبان گرجی وجود دارد، بلکه تعدادی از حروف گرجی نیز با دو صدای پیوسته تلفظ می شوند.

در زبان گرجی این امکان وجود دارد که یک کلمه با هشت حرف بیصدا درکنار هم ترکیب و خوانده شود و یا یک کلمه بجای یک جمله استفاده شود و یک معنای بلند داشته باشند، بعنوان مثال کلمه “vprtskvni – ვფრცქვნი” به معنی “من ضعیف هستم”. به یاد داشته باشید که تعدادی حروف همخوان و همصدا در گرجی وجود دارد، و در زبان گرجی صداهای خاصی وجود دارند که  فقط خود گرجی ها می توانند تفاوت آنها را متوجه شوند.

البته حروف اصلی در زبان گرجی معمولا خیلی کوتاه تر و کمتر پیچیده تر هستند.

در گرجستان با هر کس که دیدار می کنید باید حداقل چند کلمه گرجی یا روسی را بدانید. در گرجستان افرادی که زبان روسی را می دانند عبارتند از: نسل های قدیمی تر و اقلیت های قومی مانند آذری ها، ارمنی ها، آبخازگان، اوستی ها و غیره (به این دلیل که زبان روسی در دوران کمونیسم شوروی اجباری بود، در حالی که زبان های محلی هر جمهوری اجباری نبود). صحبت به زبان روسی در گرجستان مفید است و توصیه می شود در مناطقی که اقلیت های قومی زندگی می کنند به روسی صحبت کنید به ویژه در مناطق کومو کارتلی که در آن 50 درصد جمعیت آذربایجانی و سامتسخته و جاواختی، زیرا 50 درصد جمعیت آن منطقه از اقوام ارمنی هستند.

مطالب مفید پیشنهادی
قیمت اجاره آپارتمان در تفلیس

گرجی های جوان و همچنین نخبگان تحصیل کرده، ترجیح می دهند زبان انگلیسی را مطالعه کنند، بخشی از انگیزه آنها برای از بین رفتن حوزه نفوذ روسیه است. دسترسی به آموزش زبان انگلیسی با کیفیت خوب در استان ها کم است، اما اخیرا بسیاری از مدارس به زبان انگلیسی داوطلب آموزش زبان انگلیسی دریافت کرده اند و زبان انگلیسی به سرعت در حال تبدیل شدن به زبان دوم در سراسر کشور است. هنگامی که کمک نیاز دارید، با افراد جوانتر انگلیسی صحبت کنید؛ آنها بیشتر احتمال دارد که انگلیسی بدانند.

علائم خیابانی، در جاده های گرجستان و اغلب تابلوها دو زبانه است؛ اکثر علائم راهنمایی و رانندگی به حروف الفبای گرجی و انگلیسی است. دانش پایه ای از الفبای گرجی برای درک علائم جاده، نام فروشگاه / رستوران و مقصد اتوبوس بسیار مفید است. برای کسانی که بدون اطلاع از زبان گرجی مسافرت می کنند، ممکن است یک کتاب گرجی در سفر یا یک کتاب راهنمای مسافرت مفید باشد.

کلیساهای گرجستان
گرجستان برای کلیساهای ارتدوکس باستانی مشهور است، بسیاری از آنها در کوه های قفقاز ساخته شده اند. معماری معابد گرجستان در بسیاری از جنبه ها مشابه با معماری ارمنی ها است که دارای کنگره و پنجره هایی به شکل مخروطی هستند.

مطالب مفید پیشنهادی
قیمت اجاره سوئیت در گرجستان

کلیسای صلیب “جواری” و کلیسای Svetitskhoveli  هردو در نزدیکی متسختا و جزو میراث جهانی می باشند.
کلیسای جامع “سامبا” در تفلیس، بزرگترین کلیسا در گرجستان و یکی از بلندترین کلیساهای ارتدوکس در جهان است.
کلیسای جامع “سیونی” (به نام افتخار کوه صیون در اورشلیم، که به احترام حضرت مریم به این بانو اختصاص داده شده بود) اصلیترین کلیسای جامع گرجستان بود که پیش از این ساخته شده بود.

کلیسای “جواری” (درزبان گرجی یعنی کلیسای صلیب) ایند کلیسا صلیب “سنت نینو” را نگه می دارد که با آن صلیب سرزمین های ایبری (گرجستان) را به مسیحت دعوت کرد.
صومعه “جلاتی” در نزدیکی کوتایسی، مهمترین کلیسای قرون وسطایی و یک میراث جهانی می باشد.

 

مسائل حساس در گرجستان
هنگام گفتگو با گرجی های، در مورد موضوعاتی نباید گفتگو کنید، مثلا در مورد روسیه و یا مناطق جدایی طلب گرجستان، آبخازیا و اوستیای جنوبی، که توسط روسیه اشغال شده است.

گرجستان به دلیل اشغال روسیه، از مناطق وسیعی از سرزمینش محروم شده و اکنون باید تعداد زیادی از پناهندگان آواره را نیز پشتیبانی کند. در سال های 1992 و 2008 خشونت قومی در مناطق جدایی طلب که توسط روس ها پشتیبانی می شد، وجود داشت.

ممکن است گرجی ها به سرعت عواطف خود را نشان دهند و منجر به خصومت شود. اکثر گرجی ها از مبارزه اوکراین علیه روسیه حمایت می کنند، بنابراین این موضوع نیز حساس است. سعی نکنید که گرجی ها را متقاعد کنید که آنها روسیه را درک نادرست می کنند یا اینکه روسیه دلایل خوبی برای اقداماتش دارد، این افراد قرن ها در کنار روسیه زندگی کرده اند و زمان زیادی برای تغییر نظراتشان لازم است.

مطالب مفید پیشنهادی
شیرینی های سنتی گرجستان

در گفتگو با گرجی ها، اگر می توانید سیاست را کنار بگذارید، گرجی ها معمولا رفتار دوستانه ای دارند.
احترام به توسعه گرجستان. همانطور که گرجستان پس از سالها بی ثباتی بهبود می یابد، توجه به این بهبود و توسعه باعث می شود مردم گرجستان به شما احترام بیشتری بگذارند.

در گرجستان سعی نکنید که به دنبال نقاط ضعف خارجی، واقعی یا تصورات شخصی خود باشید. به خاطر داشته باشید که فقط به این دلیل که چیزی در گرجستان به روسیه یا ترکیه اشاره می کند، به این معنی نیست که از آن مکان ها آمده است.

گرجستان در تقاطع تمدن ها قرار دارد و ترکیبی از تمام فرهنگ های آسیایی و اروپایی است و این زیباست.

به گرجستان امروزی تمرکز کنید به گرجستان بعنوان کشور، فرهنگ و قومی که در طی قرون متمادی علیرغم تهاجم و جنگ و تجاوز، هویت خود را حفظ نموده است.
از این واقعیت آگاه باشید که به دلایل تاریخی و مذهبی، بین مردم گرجستان و فرهنگ کشورهای همسایه مسلمان، اختلاف شدید و عمیق وجود داشته، بحث در این باره می تواند بسیار حساس باشد.

بسیاری از گردشگران شگفت زده می شوند وقتی متوجه می شوند که بسیاری از احساسات عجیب و غریب در تفلیس از اروپا آمده و نه از آسیا.

مطالب مفید پیشنهادی
اجاره آپارتمان در تفلیس

اکثر ساختمان های ظاهرا شرقی، مغولی و آسیایی، مانند ساختمان اپرای تفلیس، حمام سولفور، ساختمانهای قدیمی شهر، و غیره، همگی توسط معماران معروف اروپایی در قرن نوزدهم ساخته شده اند و همراه با شگفتی های معماری اروپایی، با سبک های عجیب و غریب آن زمان آمیخته و ترکیب شده اند.

 

موضوعات مذهبی در گرجستان
گرجستان به اندازه ای که ظاهرا مذهبی نشان می دهد، مذهبی نیست. نمایشهای مذهبی اغلب به عنوان عاملی از انتظارات اجتماعی و به عنوان نشانه ای از فرهنگ و سنت شناخته می شود. بخش بزرگی از گرجی های مذهبی به طور معناداری عمدتا ایمان خود را نمایان می کنند و به دلایل تاریخی و فرهنگی، مردمی مذهبی شناخته می شوند. اکثر مردم هر هفته در کلیسا حضور ندارند و تعطیلات مذهبی بیشتر برای جشن ها و حفظ سنت های دینی است. در هنگام گفتگو شما هرگز نمی دانید که با چه کسی صحبت می کنید، بنابراین آشکارا دین گرائی گرجستان را تمسخر ننمایید، بعضی ممکن است آن را به عنوان یک بی احترامی تلقی کنند.
کلیسای ارتدوکس گرجستان که یکی از ارشد ترین کلیساهای ارتدوکس است، به همان اندازه محافظه کار است که خواهر روسی آن است، بنابراین مقررات در مکان های مقدس یکسان است.

مطالب مفید پیشنهادی
غذاهای گرجستان

مردان، به جز پسران نوجوان، مجاز به پوشیدن شلوارک کوتاه در داخل ساختمان کلیسا نیستند. انتظار میرود که خانمها یک پوشش سمبولیک را به عنوان نشانه ای از احترام بر روی سر خود بپوشند. خانمها، خوب است که دامن کوتاهتر از زانو نپوشند.

 

ملاحظات مالی در گرجستان
گرجی ها مردمانی مهمان نواز هستند. اگر یک گرجی شما را به جایی دعوت کرد، حتما هزینه ها را پرداخت می کند، اگر شما دست به جیب ببرید، برای یک میزبان گرجی شرم آور است.
هنگام دعوت شدن به یک رستوران توسط یک گرجی، مشخص کنید که مبلغی را برای غذا پرداخت  مییکنید و اگر میزبان اجازه می دهد آماده باشید تا کل کبلغ را پرداخت کنید. تقسیم هزینه ها قابل قبول نیست، مگر اینکه شما با شخصی بسیار نزدیک به رستوران رفته باشید و درک متقابل در مورد چگونگی پرداخت صورتحساب داشته باشید. اگر برای شام به خانه یک گرجی دعوت شده اید، بعنوان هدیه با خود شیرینی و نوشیدنی ببرید.

 

پرواز به گرجستان

اطلاعات بیشتر در مورد بلیط گرجستان، بلیط تفلیس و باتومی و سایر شهرها و کشورهای دیگر را از سالواتورز بخواهید.

ارزانترین بلیط را در سایت بلیط لحظه آخری سالواتورز تهیه کنید

گرجستان

ارزانترین بلیط را از سایت سالواتورز بخواهید

برای دیدن قیمت بلیط های لحظه آخر وارد سایت بلیط های لحظه آخر شوید.

مطالب مفید پیشنهادی
اجاره آپارتمان تفلیس

“برای ورود به سایت بلیط لحظه آخری کلیک کنید”

توجه فرمایید که قیمت بلیط ها همواره درحال تغییر است

شرکت سالواتورز موتور جستجوی ارزانترین بلیط ها را در سایت خود راه اندازی نموده است.

بلیط لحظه آخری

پکیج کامل و جامع سفر و زندگی در گرجستان

برای اولین در ایران، سی دی صوتی آموزش زبان گرجی+نقشه برگ و کاغذی گرجستان+ کتاب آموزش زبان گرجی+ کتاب راهنمای تمام رنگی سفر به گرجستان، توسط شرکت سالواتورز تهیه شد
مناسب برای مسافران و علاقه مندان به زندگی در گرجستان

گرجستان

CD آموزش زبان گرجی

پکیج کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان

CD صوتی 6 ساعت آموزش زبان گرجی به فارسی
کتاب مکالمات زبان گرجی
نقشه راههای گرجستان و ارمنستان و آذربایجان
کتاب جیبی تمام رنگی راهنمای کامل سفر به گرجستان
(ارسال با پست رایگان)
قیمت پکیج کامل (با تخفیف): 105.000 تومان

قابل ارسال به تمام شهرهای ایران 

برای تهیه پکیج کامل آموزش زبان گرجی و راهنمای گرجستان، مبلغ 105.000 تومان را به شماره کارت زیر واریز نموده و مشخصات واریزی را بهمراه آدرس به شماره تلفن 09010632120 پیامک کنید یا تلفنی اطلاع دهید.

(شماره کارت 6393.4610.3665.8686 بنام آقای محمد نجفی)

گرجستان

خرید بسته زبان گرجی به فارسی

خرید پکیج زبان گرجی و راهنمای سفر به گرجستان

آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@

مطالب مفید پیشنهادی
بلیط هواپیما گرجستان

شماره تلفن پاسخگو: 09010632120

گرجستان آیدی پاسخگو درتلگرام: salva_tours@گرجستان

گرجستان آیدی پاسخگو در سروش: salva_tours@گرجستان

گرجستانآیدی پاسخگو در واتساپ: 00995557715557گرجستان

 

کانال سالواتورز در شبکه های اجتماعی:

گرجستانکانال سالواتورز در سروش: salvatours@گرجستان

گرجستانکانال سالواتورز در تلگرام :  salvatours@گرجستان

گرجستانکانال سالواتورز در اینستاگرام:salva_tours@گرجستان

تلفن گرجستان 00995557715557

 

 

گرجستان

 

بلیط لحظه آخری آنکارا

بلیط لحظه آخری رفسنجان

بلیط لحظه آخری ارومیه

بلیط لحظه آخری بندرعباس

بلیط لحظه آخری آنتالیا

بلیط لحظه آخری دبی

بلیط لحظه آخری نجف

بلیط لحظه آخری زابل

بلیط لحظه آخری استانبول

بلیط لحظه آخری مشهد

بلیط لحظه آخری کیش

بلیط لحظه آخری قشم

بلیط لحظه آخری تهران

بلیط لحظه آخری بندرعباس

بلیط لحظه آخری رشت

بلیط لحظه آخری ساری

بلیط لحظه آخری اهواز

بلیط لحظه آخری اراک

بلیط لحظه آخری بیرجند

بلیط لحظه آخری بجنورد

بلیط لحظه آخری سمنان

بلیط لحظه آخری چابهار

بلیط لحظه آخری بندرلنگه

بلیط لحظه آخری آبادان

بلیط لحظه آخری گرگان

بلیط لحظه آخری نوشهر

بلیط لحظه آخری چالوس

بلیط لحظه آخری کرمان

بلیط لحظه آخری کرمانشاه

بلیط لحظه آخری کاشان

بلیط لحظه آخری سنندج

بلیط لحظه آخری زنجان

بلیط لحظه آخری بوشهر

بلیط لحظه آخری اردبیل

بلیط لحظه آخری قزوین

بلیط لحظه آخری یزد

بلیط لحظه آخری اصفهان

بلیط لحظه آخری شیراز

بلیط لحظه آخری خوزستان

بلیط لحظه آخری همدان

بلیط لحظه آخری لرستان

بلیط لحظه آخری آذربایجان

اقامت ارمنستان

بلیط لحظه آخری اردبیل به تهران

بلیط لحظه آخری اهواز به اصفهان

بلیط لحظه آخری اهواز

بلیط لحظه اخری استکهلم

بلیط لحظه آخری اردبیل

بلیط لحظه آخری ارومیه

بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط لحظه آخری اردبیل تهران

بلیط لحظه آخری آنکارا

بلیط لحظه آخری تهران آبادان

بلیط لحظه آخری استانبول به تهران

بلیط دقیقه 90 مشهد

بلیط لحظه آخری مشهد به تهران

بلیط لحظه آخری مشهد

تور مشهد از بوشهر

بلیط ارزان کیش دقیقه 90

بلیط لحظه آخری تهران به اهواز

بلیط لحظه آخری تهران شیراز

بلیط هواپیما لحظه آخری تهران تبریز

بلیط لحظه آخری اهواز

تور رفت و برگشت بوشهر مشهد

لحظه آخر دات کام

بلیط هواپیما لحظه آخری اصفهان مشهد

بلیط لحظه آخری تهران قشم

بلیط لحظه آخری گرجستان

بلیط آف خورده هواپیما

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب salva_tours
سلام هموطن من مدیر وبسایت ایرانو جرجیا هرسوالی درباره گرجستان دارین می تونین از من بپرسین. تجربه من در خدمت شماست. تجارب من، نویسندگی درزمینه صنعت توریسم در گرجستان، اجرای تور، ثبت شرکت، مشاور سرمایه گذاری و خرید ملک در گرجستان هستش. شماره موبایل من در گرجستان557 715 557 00995 هست که بدون نیاز به سیمکارت میتونید با وایبر، واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره گرجستان به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

دیدگاه شما

بدون دیدگاه