تفلیس

2 سال پیش
مسجد قدیم تفلیس

آشنایی با شهر تفلیس

تفلیس، تبیلیسی یا تیفلیس، پایتخت جمهوری گرجستان، در مرکز کشور گرجستان و بر روی رودخانه مکتواری (کورا) قرار دارد. سال تاسیس این شهر بعنوان پایتخت در 458 میلادی (در برخی از منابع، 455) بوده است، زمانی که پایتخت پادشاهی گرجستان از شهر متسختا (پایتخت قدیم گرجستان) به محل کنونی تفلیس منتقل شد، در سال 458 (شهر قدیم تفلیس) موقعیت استراتژیک داشت، از آنجمله می توان کنترل مسیر میان غرب و شرق منطقه قفقاز را در نظر گرفت. این مسیر اغلب مورد هجوم و اشغال نیروهای آن زمان قرار می گرفت، از جمله ایرانیان در قرن ششم و امپراتوری بیزانس، عثمانی ها و اعراب در قرن هفتم میلادی. در سال 1122، شاه داویت چهارم (داویت سازنده) گرجستان، تفلیس را تسخیر  و آن را بازسازی کرد، اما در سال 1234 تفلیس به دست مغولها افتاد و تا سال 1386 توسط تیمور اداره می شد. ترک های عثمانی چندین بار شهر را تسخیر کردند ولی در سال 1795 مجددا ایرانان تفلیس را گرفتند. در سال 1801، تفلیس توسط روس ها اشغال شد، روس ها مسیر ارتباطات خود را با ساختن بزرگراه نظامی گرجستان در قفقاز بزرگ از شهر “ولادی کاوکاز” به تفلیس بهبود بخشیدند. در سال 1872 این مسیر توسط راه آهن به بندر پوتي در دریای سیاه و در سال 1883 به باکو در دریای خزر پیوست. در سال 1921 تفلیس یعنوان یکی از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق، مرکز منطقه گرجستان بود و در سال 1992 و پس از اعلام استقلال گرجستان، تفلیس بعنوان پایتخت رسمی جمهوری گرجستان اعلام شد.

نارین قلعه تفلیس

نارین قلعه تفلیس

تفلیس مدرن

تفلیس امروز یک شهر جذاب است: رودخانه متکواری (کورا)، در مرکز شهر جریان دارد، تفلیس تا حدی در یک گودال شیب دار قرار دارد و توسط نیروگاه برق آبی که در شهر ساخته شده تامین انرژی می شود. در کنار رودخانه، شهر قدیمی تفلیس را می بینیم، با خیابان های باریک و پیچیده، ویرانه های قلعه قدیمی (نارین قلعه) بر روی شهر مسلط است و مجسمه “کارتلیس ددا” یا مادر گرجستان در بالای شهر قرار دارد. در شهر قدیمی، کلیسای سیونی، که در قرن پنجم میلادی ساخته و بازسازی شده و کاخ متخی، یادگاری از پادشاهان گرجستان و کلیسای “آنچیخاتی” از قرن ششم دیده می شود. قسمت های جدیدتر شهر در زیر کوه “متاتسمیندا” قرار دارند، پارک تفریحی در بالای کوه مقدس “متاتسمیندا” توسط یک ریل آهنی قابل دسترسی است. در شمال تفلیس یک مخزن طبیعی و بزرگ آب بصورت دریاچه موجود است “دریاچه تفلیس” که توسط کانال های آبیاری تغذیه می شود.

مطالب مفید پیشنهادی
تور گرجستان با پرواز خارجی

تفلیس مرکز بزرگ فرهنگی و آموزشی است که دارای یک دانشگاه، چندین موسسه عالی آموزش عالی و بیش از 100 موسسه تحقیقاتی است. این شهر مرکز صنعتی منطقه است. خدمات مهندسی آن در تولید لوکوموتیوهای الکتریکی، ماشین آلات صنعتی، ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات الکتریکی و در تعمیر لوکوموتیو و نورد آهن مهم است. در تفلیس صنایع دیگری مثل منسوجات را تولید می کنند؛ کالاهای چرمی و کفش؛ مبلمان؛ نوشیدنی، و طیف وسیعی از مواد غذایی در تفلیس تولید می شود. در سال 1966 یک راه آهن زیرزمینی (متروی تفلیس) در تفلیس افتتاح شد.

نقشه-مترو-تفلیس-سالواتورز

نقشه-مترو-تفلیس-سالواتورز

هزینه زندگی در تفلیس

هزینه زندگی در تفلیس تقریبا مانند تهران است (البته با حساب دلار 7000 تومانی)

برای محاسبه دقیق هزینه های زندگی در تفلیس با احتساب پول گرجستان “لاری” و (به زبان انگلیسی) وارد سایت زیر شوید:

https://www.expatistan.com/cost-of-living/tbilisi

0
برچسب ها :
Avatar for salva_tours
نویسنده مطلب salva_tours
سلام هموطن من مدیر وبسایت ایرانو جرجیا هرسوالی درباره گرجستان دارین می تونین از من بپرسین. تجربه من در خدمت شماست. تجارب من، نویسندگی درزمینه صنعت توریسم در گرجستان، اجرای تور، ثبت شرکت، مشاور سرمایه گذاری و خرید ملک در گرجستان هستش. شماره موبایل من در گرجستان557 715 557 00995 هست که بدون نیاز به سیمکارت میتونید با وایبر، واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره گرجستان به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

بدون دیدگاه