سفرنامه گرجستان

 سفرنامه گرجستان

این حقیر(نویسنده سایت) سفری زمینی به گرجستان داشتم و تجربیات خودم را با عنوان “سفرنامه گرجستان” در اختیار دوستانی قرار میدهم که قصد مسافرت به گرجستان را دارند.

در خردادماه سال 1395 تصمیم به مسافرت زمینی به گرجستان گرفتم.

آیدی تلگرام  پاسخگویی به سوالات : salva_tours@

کانال تلگرام شرکت سالواتورز:  salvatours@

کانال تلگرام بلیط های لحظه آخری گرجستان:  salvatravel@

وبسایت خرید آنلاین بلیط لحظه آخری و ارزان قیمت:    www.stkt.ir

 

پس از جستجوی اینترنتی ،متوجه شدم که برای تهیه بلیط اتوبوس باید به ترمینال اتوبوسرانی غرب تهران (میدان آزادی) مراجعه کنم.

در ترمینال غرب، تنها شرکت مسافربری “گیتی پیما” به مقصد تفلیس اتوبوس داشت.

متصدی مربوطه گفت”روزانه یک اتوبوس راس ساعت 13:30 به مقصد تفلیس حرکت میکند”. بلیط خریدم و مراجعت کردم.

روز 25 خرداد 1395 ساعت 13:30 سوار اتوبوس ویژه VIP  تعاونی مذکور شدم و حرکت کردیم.

اتوبوس های VIP خیلی راحت تر از اتوبوس های قدیمی هستند.

این نوع اتوبوس ها دارای صندلی های بزرگ و پهن و زیرپایی مخصوص برای دراز کردن پا و خوابیدن می باشند. اتوبوس ما از شهرهای قزوین،زنجان و میانه رد شد و حدود ساعت 8 شب به تبریز رسید و از آنجا هم به سمت مرز ترکیه (بازرگان) طی طریق نمودیم.

حدود ساعت 2 نیمه شب بود که وارد محوطه گمرک بازرگان شدیم، پس از واریز هزینه دولتی خروج از مرز زمینی و کنترل پاسپورت و اثاثیه توسط ماموران مرزی ایران و ترکیه و سوار شدن مجدد، اتوبوس به راه خود ادامه داد.

اتوبوس پس از ورود به خاک ترکیه از کناره شرقی و شهرهای شرق ترکیه ادامه مسیر داد، جاده های ترکیه همگی سرسبز و زیبا بودند. اتوبوس برای استراحت و غذا و خرید ،در یکی از رستورانهای میان راه یک ساعت توقف داشت.

شهرهای میان راه عبارت بودند از : دوغوبایزید، ایگدیر،کارس و چند شهر و روستای دیگر، در آخرین بخش از خاک ترکیه، وارد شهرکوچک اردهان شدیم که مرز بین گرجستان و ترکیه بود.

در آنجا هم همه مراحل کنترل پاسپورت و اثاثیه بدقت انجام شد و بعد از آن بالاخره وارد خاک گرجستان شدیم.

قبل از ورود به خاک گرجستان، راننده چندین بار تذکر داد که “داروهای مسکن همراه خود نداشته باشید چون پلیس گرجستان به مواد مخدر و داروهای مسکن مثل استامینوفن و داروهای کدئین دار بسیار حساس است”.

منظره ای که در مناطق مسکونی ترکیه خیلی بچشم می خورد مساجد مسلمانان با یک مناره بلند بود.

و در گرجستان منظره کلیسای مسیحیان با ناقوس و برج های بلندشان بسیار دیده میشد، گویی با همدیگر رقابت شدیدی داشتند.

در مرز ترکیه و گرجستان که در یک دره بزرگ قرار داشت، در یکسو روستای ترک با مناره و مسجدش و در سوی دیگر روستای گرجی با کلیسا و ناقوسش.

پس از ورود به خاک گرجستان جاده ها زیباتر و سرسبزتربود.

همه جاده های گرجستان شبیه جاده چالوس ایران بود. اتوبوس از میان شهرها و روستاهای زیادی رد شد که همگی زیبا و سرسبز بودند، از لب مرز تا رسیدن به شهر تفلیس حدود 6 ساعت طول کشید.

بدلیل معطلی در گمرکات سه کشور ایران و ترکیه و گرجستان، سفر ما درحدود 28 ساعت طول کشید. اما بطور معمول این مسیر 24 ساعت طول می کشد.

از نظر من گرجستان کشوری اورآسیایی است (اروپایی آسیایی) چون بیننده در این کشور می تواند همه مظاهر تمدن آسیایی و اروپایی را یکجا ببیند، از نظر جغرافیدانها ،کوههای قفقاز مرز بین آسیا و اروپا هستند و گرجستان دقیقن بر روی دامنه های غربی (اروپایی) کوههای قفقاز واقع شده است و همین موضوع قرارگرفتن بین آسیا و اروپای واقعی دلیلی بر بوجود آمدن فرهنگی مشترک برای گرجستان شده.

برخی از منابع، گرجستان را شاهراه و نقطه تلاقی این فرهنگ ها می دانند، در کتب نوشته شده که ایرانی های گرجی تبار اولین افرادی بودند که مظاهر تمدن را به ایران وارد کردند.(بعنوان مثال:سی سه پل اصفهان ساخت یه ایرانی گرجی تبار است)

سفرنامه گرجستان

یک روز زیبا برفراز تفلیس با نمایی از رودخانه زیبای متکواری و پارک و پل های زیبایش

من با دیدن گرجستان متوجه شدم که این کشور در شاهراه منطقه اورآسیا واقع شده و مردمش بسیار طالب فرهنگ و تمدن هستند، هرچند وضعیت معیشت و زندگی آنها بدلیل عقب ماندگی دوران کمونیسم، مثل کشورهای اروپای غربی نیست اما اگر اجازه یابند و جنگ و بحرانی در منطقه رخ ندهد آینده گرجستان بسیار خوب و روشن بنظر میرسد.

نمای شهرهای گرجستان هنوز هم نشانگر دوران گذشته کمونیسم  است و سکوت 70 ساله این کشور در آن دوران هنوز بچشم می خورد. ساختمانهای چند طبقه بی روح و سیمانی، خودورهای شرقی و زهوار دررفته فیات لادا و گاز و …در گوشه کنار شهر بچشم می خورند.

اما حرکتی که از سال 2008 میلادی و پس از غربی شدن کشور شروع شده با سرعت و شتاب در حرکت است، ساختمانهای شیک  مجلل، ماشینهای جورواجور آمریکایی و اروپایی، ماشینهای پلیس فورد و لباس های یونیفورم پلیس که دقیقن از روی پلیس لس آنجلس کپی و تهیه شده اند، رستورانهای مک دونالد و پیتزا هات، هتل های معروف بین المللی و غیره همه نشان از تغییرات بزرگی میدهند که بسرعت درحال اجرا هستند.

(پایان قسمت اول سفرنامه گرجستان)

 

سفرنامه گرجستان

میدان اروپا و تله کابینی که به بالای تپه و نزدیک قلعه و ساختمانهای تاریخی تفلیس میرود

 

ادامه سفرنامه گرجستان

من در تفلیس برای اولین بار با زبان گرجی برخورد کردم، زبان گرجی زبانی بسیار خاص و نا آشنا بنظرم رسید و حتی یک کلمه از آن را هم نفهمیدم.بعد از تحقیق متوجه شدم زبان گرجی هیچ شباهتی با زبانهای دیگر کشورها ندارد، یکی از نشانه های این زبان استفاده زیاد از حرف “خ” و حروف حلقی است، مثلن عبارت”روگور خار” یعنی “چطوری؟”، یا کلمه “ناخواندیس” به معنی “به امید دیدار” است و عبارت “تزغالی” به معنی آب است، البته چندین کلمه شبیه فارسی هم در زبان گرجی یافت میشود  مثلن “اتاخی” یعنی “اتاق” و “مطلوبا” یعنی “متشکرم”.

گرجی ها به کشورشان “ساکارت ولو” می گویند. خط نوشتاری و الفبای گرجی هم بسیار مخصوص و عجیب و نا آشنا بود. برای آشنایی و یادگیری زبان و الفبای گرجی می توانید به بخش”آموزش زبان گرجی” در همین سایت مراجعه کنید.

شهر تفلیس همانند بسیاری از شهرهای قدیمی دارای بناها و اماکن دیدنی فراوانی است، نکته ای که در اولین نگاه متوجه آن شدم، حفظ بناهای تاریخی و ساختمانهای قدیمی بود، ظاهرن دست بردن به ظاهر شهر ممنوع است و فقط بازسازی محدود ساختمانها مجاز است. این موضوع باعث شده تا تفلیس هویت خود را حفظ کند و جلوه های بصری خاص خود را داشته باشد. منظره شهر بسیار زیبا و اصیل بنظر میرسید و من از این بابت بسیار لذت بردم.

نسفرنامه گرجستان

نمای شهر تفلیس و ساختمانهای معروف

برای دیدن عکسهایی از مناظر و شهرهای گرجستان به بخش “عکس هایی از گرجستان مراجعه کنید.

متروی شهر تفلیس عمری حدود 70 سال دارد و یادگاری از دوران کمونیسم است و با متروهای موجود در ایران تفاوت زیادی دارد. نداشتن سالن و غرفه و اتاق های متعدد(گویی فقط زمین را سوراخ کرده اند و مستقیم پایین رفته اند)، حرکت در عمق زیاد ، تونل های باریک و یک طرفه(هر قطار برای رفت و برگشت از تونل جداگانه استفاده میکند) سروصدای زیاد، تعداد کم ایستگاهها و از همه مهمتر بوی گوگرد و کهنگی شدید، چیزی بود که من از متروی تفلیس بخاطر دارم.

بهرحال بنظر می رسد،هرچند بدلیل قدمت و کهنگی زیاد متروی تفلیس نیاز به بازسازی دارد اما همین مترو قدیمی و ارزان قیمت برای مردمی که میخواهند در شهر جابجا شوند نعمت بسیار بزرگی است.

قیمت مسکن در گرجستان بسیار مناسب بود، مثلن برای یک آپارتمان کوچک 2 خوابه، هزینه ها از شبی 50 هزار تومان به بالا بود. علاوه بر هتل ها، منازل مسکونی تمیز و ارزانتر هم موجود هستند که افرادی در محل درب خروجی فرودگاه و ترمینال مسافربری ها حضور دارند و برای اجاره خانه خود به مسافران پیشنهاد می دهند.چانه زدن یکی از امور رایج در تفلیس است و گاهی با چانه زدن میتوان خانه خوبی را با هزینه مناسبتر اجاره نمود.

برای افرادی که مایلند کمترین هزینه را برای اقامت پرداخت کنند ،هاستل هایی هست که از شبی 10 لاری تا 25 لاری (مبلغی حدود 15 تا 35 هزار تومان) موجود است که البته فقط اجاره یک تخت در یک اتاق عمومی چند نفره است.

در میان شهر رودخانه ای پرآب و عریض بنام متکواری (که گاهی به اختصار “کر” هم نامیده میشود) جریان دارد که بر روی آن پل هایی قدیمی و جدید وجود دارند و بعضی از این پل ها جزو مناظر زیبا و دیدنی شهرتفلیس هستند. یک دستگاه تله کابین از کنار میدان اروپا مسافران را به بالای تپه ای در جنوب شهر میبرد که از آن بالا شهر تفلیس بسیار زیبا و رویایی دیده میشود.

در بالای تپه مجسمه معروف فلزی “کارتلیس ددا” یا “مادرگرجستان” با شمشیری در دست ایستاده، که مانند نگهبانی از شهر تفلیس پاسداری میکند.در دست راست مجسمه شمشیر و در دست دیگرش جام شراب است که به معنای پذیرایی از میهمانان و جنگ با متجاوزان می باشد.نگاه مجسمه مادر گرجستان بر روی شهر دوخته شده و آن به معنای مراقبت از شهر و هشیاری اوست. تله کابین تفلیس علاوه بر زیبایی و جذب توریست، در تمام فصول سال وسیله خوبی برای رفتن به ارتفاعات است.

برفراز تپه ای در شهر تفلیس

برفراز تپه ای در شهر تفلیس

“تفلیس را می توانم شهر هنر، زیبایی،تاریخ، صلح و آرامش بنامم”

هزینه زندگی و خوراک در تفلیس همانند تهران است با این تفاوت که بعضی از چیزها ارزانتر از تهران هستند مثلن هزینه یک وعده ناهار معمولی در رستورانهای تفلیس از 15 هزارتومن و قیمت یک کیلو گوشت از 30 هزار تومن به بالا بود که تقریبن 10 هزار تومن از تهران ارزانتر بود، قیمت اتاق در منازل شخصی و هتل ها هم همانند شهرهای شمالی ایران بود یعنی از شبی 50 تومن به بالا اتاق با تمام امکانات یافت میشد. البته مجددن یادآور میشوم که این قیمت ها برای تابستان سال 95 بود و ممکن است تغییر کند.

آب و هوای تفلیس بسیار تمیز و پاک و تپه ها و کوه های جنگلی اطراف آن، جای زیبایی برای گذراندن یک عصر زیبا و بیاد ماندنی است. بر روی ارتفاعات اطراف تفلیس با وجود تله کابین در شمال و تله کابلی یا “فونی کولار” در جنوب شهر و پارک ها و بناهای دیدنی برفراز آنجا، مکان خوبی برای تفریح و بازدید و نوشیدن چای عصرگاهیست.

نمایی از خیابان روستاولی در مرکز شهر تفلیس

نمایی از خیابان روستاولی در مرکز شهر تفلیس

سوغاتی تفلیس، صنایع دستی مانند ظروف و تابلوهای سفالی رنگین، کلاه و لباس های سنتی ونمدی، کارهای چوبی تزئینی، تابلوهای نقاشی ودیگر آثار هنری هستند. البته زیبایی های بصری تفلیس بهترین و منحصربفردترین سوغاتی تفلیس است که باید آنها را دید و در خاطره ها ضبط نمود. خیابانهای شهر تفلیس پر ازدرخت و پرنده و سرسبز هستند و با وجود سنگفرش های زیبایشان قدم زدن در آنها بسیار خاطره انگیز خواهد بود.

غذاهای محلی گرجستان زیاد هستند اما معروف ترین آنها عبارتند از نان های مخصوص که داخل آنها را با موادغذایی مختلف پر میکنند، و بنام “خاچاپوری” معروف هستند، مهمترین مواد داخل خاچاپوری هم پنیر خوشمزه ای است که داخلش میریزند، پنیر یکی از غذاهای پرمصرف در گرجستان است، بدلیل وجود مراتع سرسبز در گرجستان محصولات لبنی در گرجستان بسیار فراوان و در دسترس هستند.

خاجاپوری نوعی نان سنتی گرجستان همراه پنیر

خاجاپوری نوعی نان سنتی گرجستان همراه پنیر

نوع دیگری غذای محلی بنام “خینکالی” است که بازهم از خمیر نان استفاده میکنند وداخل آن را با گوشت چرخکرده و یا مواد دیگر پر میکنند و به شکل پیاز سر آن را می پیچند و در داخل آب می پزند و می خورند، اما غذاهای دیگری هم دارند که اکثرن مانند غذاهای بیشتر مناطق کوهستانی، با گوشت و سبزیجات و نان درست میشوند.نان های معمولی هم مانند نان باگت هستند و اغلب در داخل تنور بصورت سنتی پخته میشوند.

غذای سنتی گرجستان "خینکالی"

غذای سنتی گرجستان “خینکالی”

 

کله پاچه همراه با سیرابی هم از دیگر غذاهای سنتی گرجستان است و به آن “خشی” می گویند و بیشتر برای برطرف شدن خماری و دمقی صبحگاهی از آن استفاده میکنند. در حقیقت بعد از گذراندن یک شب شلوغ و بیخوابی، خشی می تواند سردرد و خستگی صبحگاهی را براحتی برطرف کند.

خشی-غذای سنتی گرجستان

غذای سنتی گرجستان “خشی”

نوعی اسنک طبیعی هم در گرجستان تهیه و استفاده میشود که از دانه های آجیلی و مغزهای مغذی در میان آن استفاده میشود و با روکشی خوشمزه از جنس شیره انگور یا میوه های دیگر پوشیده و خشک شده است و بصورت لوله های دراز و عمودی در مغازه های سنتی گرجستان آویزان میشود و به آن “چورچخلا” می گویند. که در قدیم بعنوان جیره خشک سربازان در هنگام جنگ استفاده میشده.

اسنک سنتی گرجستان "چورچخلی"

اسنک سنتی گرجستان “چورچخلی”

 

خلاصه سفرنامه:

سفر به گرجستان شبیه هیچ سفر دیگر نیست چون علاوه بر اتمسفر اروپایی،فرهنگ و دیدنی های فراوان، گرجستان از آب و هوای بسیار زیبایی برخوردار است و اگر بخواهم سفر به گرجستان را در یک جمله خلاصه کنم باید بگویم:

” گرجستان آنقدر زیباست که اگر یک بار ببینی اش، همواره دلت برایش تنگ خواهد شد و دوباره و چندباره بازخواهی رفت”

اگر شما هم به گرجستان سفر کرده اید و سفرنامه گرجستان نوشته اید برای ما بفرستید و جایزه بگیرید.

شماره تماس گرجستان 00995557715557 (گیو) فارسی زبان

آیدی تلگرام  پاسخگویی به سوالات : salva_tours@

کانال تلگرام درباره گرجستان:  salvatours@

کانال تلگرام بلیط لحظه آخری گرجستان:  salvatravel@

وبسایت خرید آنلاین بلیط لحظه آخری گرجستان:    www.stkt.ir

تهران 86037167

گرجستان و شینگن

شرایط انتقال پول به گرجستان

قیمت مسکن در گرجستان

برای اطلاع از قیمت تور گرجستان کلیک کنید

برای کسب اطلاعات بروز وجدید روزانه درباره گرجستان، عضو کانال تلگرام گرجستان شوید

بر روی عکس زیر کلیک کنید تا به کانال تلگرام گرجستان وارد شوید

تور گرجستان

تورهای گرجستان

تور گرجستان از مشهد

تور گرجستان از اصفهان

تور گرجستان از شیراز

تور گرجستان از تبریز

تور گرجستان از کرمان

تور هوایی گرجستان

تور گرجستان لحظه آخری

تور سلامت گرجستان

تور پزشکی گرجستان

تور دندانپزشکی گرجستان

قیمت تورهای گرجستان

تور ارزان گرجستان

تور زمینی گرجستان

تور VIP گرجستان

تور سوانتی گرجستان

تور واردزیا و چشمه های آبگرم برجومی گرجستان

تور پاسانائوری رافتینگ گرجستان

تور داوید گارجا گرجستان

تور مراسم انگور چینی گرجستان

تور زمینی سه روزه گرجستان به ارمنستان

تور کاختی گرجستان (دره آلازانی،کوههای قفقاز و تاکستانهای انگور).

تورکازبگی گرجستان (یکی از زیباترین مناطق گردشگری دنیا)

تور بندر پوتی گرجستان (منطقه ویژه اقتصادی گرجستان)

تور شهر زوگدیدی گرجستان (منطقه آزاد تجاری- توریستی)

تور برجومی گرجستان (شهر آبهای معدنی و گازدار)

تور شهر تلاوی گرجستان (مرکز استان کاختی)

تور شهر مستیا گرجستان (قلب کوهستان قفقاز)

تور بندر باتومی گرجستان (شنا و آرامش در سواحل دریای سیاه)

تور شهر گوری گرجستان (زادگاه استالین)

تور شهر تفلیس (پایتخت گرجستان)

تور شهر سیقناقی گرجستان (شهرعشق)

تور شهر متسختا گرجستان (پایتخت قدیم گرجیان)

تور غار پرومتئوس و چشمه های آبگرم برجومی

تور “میهمانی در خانه گرجی”

تور شهر کوتایسی

تور قایق تفلیس

تور اسکی گودائوری (پیست اسکی و برف بازی)

تور باکوریانی اسکی

تور آنانوری ( قلعه آنانوری)

تور شهر اوپلیستسیخه

تور شهر استپان تسمیندا Stepantsminda

تور تفلیس باتومی

تور تفلیس

تور باتومی

گشت شهری تفلیس

جاذبه های باتومی

جاذبه های تفلیس

تفلیس باتومی

تور گرجستان

جاهای دیدنی و جاذبه های تفلیس

قیمت تورهای گرجستان

تور باتومی

(Batumi Georgia)
جهت توریست های ایرانی، سرمایه گذاران و بازرگانان برای استراحت و شنا در ساحل آبی بندر آزاد باتومی

توسط شرکت سالواتورز با خودروهای سواری(حداکثر 7 نفره) ناهار در رستوران، نوشیدنی، راهنمای فارسی زبان، بیمه مسافر و کاملن بصورت VIP برگزار میشود.

برای آگاهی از شرایط و قیمت تور باتومی با شرکت “سالواتورز” تماس بگیرید.

تلفن مسئول تور در گرجستان (محمد) : 00995557715557

(قابل تماس با تلگرام-واتساپ-ایمو-وایبر) حتی بدون نیاز به سیم کارت(فقط با وای فای واینترنت).

آیدی تلگرام  پاسخگویی به سوالات : salva_tours@

کانال تلگرام شرکت سالواتورز:  salvatours@

کانال تلگرام بلیط های لحظه آخری گرجستان:  salvatravel@

وبسایت خرید آنلاین بلیط لحظه آخری و ارزان قیمت:    www.stkt.ir

 

تصاویر خیره کننده گرجستان هرگز تا این حد در معرض دید گردشگری جهانی قرار نداشته است.

این بدان معنی است که اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید و به گرجستان سفر کنید، خاطرات و داستان های واقعن منحصر به فردی را با خود به خانه خواهید آورد.

اگر از تور گرجستان استفاده می کنید، سفر خود را از طریق مناظر کوهستانی زیبا به روستاهای جذاب قرون وسطا بکشانید.

البته برای کاوش بیشتر در میراث فرهنگی غنی گرجستان شما به یک تور خصوصی نیاز دارید.

در تور خصوصی گرجستان، که توسط شرکت سالواتورز برگزار می شود، راهنماهای محلی و فارسی زبان از شما استقبال گرم بعمل خواهند آورد.

در تور گرجستان، شما شاهد ارائه مشتاقانه تجربه ها و دانسته های راهنمای تور خواهید بود.

پایتخت گرجستان “تفلیس” به طور چشمگیری دارای جاذبه های گردشگری عالی می باشد.

در تور های اختصاصی، راهنمای تور، تمام مهارت و دانسته های خود را بطور کامل در اختیار شما خواهد داد.

استفاده از تور گرجستان و داشتن راهنمای خصوصی ، منعکس کننده منافع منحصر به فرد یک سفر خوب خواهد بود.

salva_tours

سلام هموطن من مدیر وبسایت ایرانو جرجیا هرسوالی درباره گرجستان دارین می تونین از من بپرسین. تجربه من در خدمت شماست. تجارب من، نویسندگی درزمینه صنعت توریسم در گرجستان، اجرای تور، ثبت شرکت، مشاور سرمایه گذاری و خرید ملک در گرجستان هستش. شماره موبایل من در گرجستان557 715 557 00995 هست که بدون نیاز به سیمکارت میتونید با وایبر، واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره گرجستان به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید