زبان گرجی قدیمی

زبان گرجی قدیم و جدید

زبان گرجی قدیمی (گرجستانی: ძველი ქართული ენა dzveli kartuli ena، قدیمی گرجستان: ქაჲ ქართული، enay kartuli)

زبان ادبی پادشاهی گرجستان در قرن پنجم است. این زبان به عنوان زبان یونانی کلیسای ارتدوکس گرجستان به کار می رود.

زبان گرجی قدیمی به آنچه که در قرن 11 میلادی به عنوان زبان گرجی میانه طبقه بندی شده، گفته می شود، که در قرن هجدهم به زبان گرجی جدید تبدیل شد.

دوره گذار زبان گرجی

دو دوره در گرجستان قدیم متمایز است: گرجستان اولیه (قرن پنجم تا هشتم) و گرجستان کلاسیک (قرن 9 تا 11). دو گویش های مختلف در گرجستان پیش از میلاد، به نام خانمتی (ხანმეტი، پنجم تا هفتم) و Haemet’i (ჱაემეტი، هفتم و هشتم) نشان داده شده است. عمده تفاوت آنها درمورد پیشوند شخص دوم شخص و پیشوند پیشنهادی سوم شخص kh- و یا h-  است، که در مورفولوژی کلامی در زبان گرجی کلاسیک قدیمی h-، s- یا “او” بوده است.

متون زبان گرجی

متون دیرین زبان گرجی قدیم محدود است و متشکل از دوازده کتیبه و هشت نسخه خطی شامل متون مذهبی است. ادبیات کلاسیک قدیم گرجستان گستره وسیعی دارد، از جمله آثار فلسفی و تاریخنگاری.

لیست اصوات زبان گرجی

زبان گرجی قدیم 29 همسانی آوایی و 5 حروف صدادار داشت. املای زبان گرجی قدیم نیز  در موقعیت postvocalic قرار دارد.

خرید و دانلود آنلاین پکیج کتاب و سی دی زبان گرجی (کلیک کنید) 

salva_tours

سلام هموطن من مدیر وبسایت ایرانو جرجیا هرسوالی درباره گرجستان دارین می تونین از من بپرسین. تجربه من در خدمت شماست. تجارب من، نویسندگی درزمینه صنعت توریسم در گرجستان، اجرای تور، ثبت شرکت، مشاور سرمایه گذاری و خرید ملک در گرجستان هستش. شماره موبایل من در گرجستان557 715 557 00995 هست که بدون نیاز به سیمکارت میتونید با وایبر، واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره گرجستان به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید