زبان مردم گرجی

گرجی‌ها

خرید و دانلود آنلاین پکیج و CD آموزش زبان گرجی (کلیک کنید)

 

(به گرجی: ქართველები کارْتْوِلِبی kart’velebi) یک گروه قومی و ملت بومی قفقاز هستند.

گرجی‌ها ۸۳ درصد جمعیت گرجستان را تشکیل می‌دهند و همچنین عده ای از آنها در ترکیه عده‌ای دیگر از آنها در آذربایجان بومی هستند. عده‌ای از گرجی‌ها هم از ۴۰۰ سال پیش تاکنون در ایران حضور دارند. کشورهای دیگری که جمعیتی قابل توجه از گرجی‌ها در آن ساکن هستند، عبارتند از: بعضی کشورهای اروپا، ایالات متحده آمریکا، روسیه و فلسطین.

گرجی‌ها اکثراً مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند و همچنین گرجی‌های ترکیه مسلمان سنی، گرجی‌های ایران مسلمانشیعه و گرجی‌های فلسطین پیرو دین یهود هستند.

گرجی‌ها به زبان مادری خود زبان گرجی سخن می‌گویند که زبان رسمی کشور گرجستان بوده و با خط گرجی نوشته می‌شود که یکی از ۱۶سیستم نوشتاری موجود در جهان است.

گرجی‌ها به سبب جغرافیای سرزمین خود، همواره در حال دفاع در مقابل حملات بیگانگان بوده‌اند که مهم‌ترین و مخرب‌ترین آنها حملهٔ مغول و حملات ایرانیان به گرجستان بوده است.

گرجی‌ها خود را از نسل کارتلوس می‌دانند و خود را «کارْتْوِلی» (kartveli) می‌خوانند همانگونه که ارمنی‌ها خود را از نسل هایک می‌دانند و خود را «هایْ» (hay) می‌خوانند.

خرید و دانلود آنلاین پکیج کتاب و سی دی زبان گرجی (کلیک کنید) 

salva_tours

سلام هموطن من مدیر وبسایت ایرانو جرجیا هرسوالی درباره گرجستان دارین می تونین از من بپرسین. تجربه من در خدمت شماست. تجارب من، نویسندگی درزمینه صنعت توریسم در گرجستان، اجرای تور، ثبت شرکت، مشاور سرمایه گذاری و خرید ملک در گرجستان هستش. شماره موبایل من در گرجستان557 715 557 00995 هست که بدون نیاز به سیمکارت میتونید با وایبر، واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره گرجستان به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید