الفبای مخدرولی گرجی

الفبای زبان گرجی

(ქართული დამწერლობა)
خط گُرجی یکی از ۱۶ سیستم نوشتاری موجود در جهان، و مخصوص نوشتن زبان گرجی و دیگر زبان‌های کارتولی است.

این سیستم نوشتاری شامل سه الفبای هم‌ارز است که عبارت‌اند از: آسُمْتاوْرولی، نوسْخوری و مْخِدْرولی، که امروزه فقط مخدرولی مورد استفادهٔ رسمی و وسیع قرار دارد.

قدیمی‌ترین کتیبهٔ کشف‌شده از زبان گرجی، نوشته‌شده به نخستین الفبای گرجی، یعنی آسُمتاوْرولی و مربوط به سدهٔ یکم پیش از میلاد است. الفبای “مخدرولی” از قرن 11 و 13 از الفبای نوسخوری جدا شده است. نام مخدرولی از واژه “مخدرای” می آید که به معنی «اسب سوار» است.

در ابتدا مخدرولی تنها برای نوشتن متون غیردینی استفاده میشد، در حالی که برای نوشته های مذهبی ترکیبی از الفبای مخدرولی و آسومتاورولی و با حروف بزرگتر استفاده میشد.
مخدرولی سرانجام به الفبای اصلی برای متون مذهبی تبدیل شد و الفبای آسومتاورولی فقط برای عناوین و اولین حرف احکام استفاده می شد.
این سیستم مخلوط کردن دو الفبا به عنوان خوشنویسی (کشیشان) شناخته شده است.

زبان گرجی

سیر تحولات در الفبا و زبان گرجی

تغییرات زبان گرجی

در نهایت، استفاده از حروف بزرگ، از دستور زبان گرجی خارج شد و مخدرولی تنها حروف الفبا برای نوشتن زبان گرجی باقی ماند. با این حال، در نوشته های یک زبان شناس، به نام آکاکی شانیدزه (Akaki Shanidze -1887-1987) حروف الفبای  Asomtavruli برای علامت گذاری نامها و آغاز جملات استفاده شده است، شانیدزه برای تبلیغ این نوع استفاده از الفبای گرجی با موفقیت کمی همراه بود.

اولین مواد چاپی در الفبای مخدرولی، یک فرهنگ لغت گرجی و ایتالیایی در سال 1629 است که در رم منتشر شده. از آن زمان الفبای زبان گرجی تغییرات بسیار کمی داشته است، البته چندین حرف جدید توسط آنتونیوی اول در قرن هیجدهم به زبان گرجی اضافه شده است و در سال 1879، هنگامی که گروههایی برای گسترش سواد در میان گرجی ها تاسیس شد، توسط شاهزاده ایلیا چاوچاوادزه (ილია ჭავჭავაძე) تعدادی اصلاحات در الفبای مخدرولی و در زبان گرجی بوجود آمد.

زبان گرجی قدیمی

آموزشگاه زبان گرجی

پکیج آموزش زبان گرجی

برای اولین در ایران، سی دی صوتی آموزش زبان گرجی+نقشه برگ و کاغذی گرجستان(بعرض یک متر) + کتاب آموزش زبان گرجی+ کتاب راهنمای تمام رنگی سفر به گرجستان توسط شرکت سالواتورز تهیه شد
مناسب برای مسافران و علاقه مندان به گرجستان

پک سی دی صوتی آموزش زبان گرجی 
کتاب مکالمات زبان گرجی
نقشه راههای گرجستان (عرض یک متر)
کتاب جیبی تمام رنگی راهنمای کامل سفر به گرجستان
(ارسال با پست رایگان)
قیمت پکیج کامل (با تخفیف): 95.000 تومان

قابل تهیه در ایران و گرجستان

برای تهیه پکیج کامل آموزش زبان و راهنمای سفر به گرجستان، مبلغ 95.000 تومان را به شماره کارت زیر واریز نموده و عکس فیش واریزی را بهمراه آدرس به شماره تلفن 09010632120 پیامک کنید، یا به آیدی تلگرام زیر اعلام نمایید.

(شماره کارت 6393.4610.3665.8686 بنام آقای محمد نجفی)

خرید آنلاین پکیج زبان گرجی (کلیک کنید)

پکیج کامل نقشه گرجستان، راهنمای مسافرت به گرجستان وآموزش زبان گرجی شامل:
1- ننقشه گرجستان و کشورهای منطقه قفقاز (تمام رنگی، گلاسه، به عرض یک متر، مناسب برای مسافران زمینی گرجستان بخصوص با خودرو شخصی)
2- CD آموزش زبان گرجی به فارسی، بیش از 6 ساعت مکالمه و اصطلاحات زبان گرجی به فارسی قابل استفاده فایل های صوتی بر روی گوشی
3- کتاب آموزش مکالمه و اصطلاحات روزمره زبان گرجی به فارسی با تلفظ فارسی
4- کتاب جیبی، نفیس و تمام رنگی “راهنمای مسافرت به گرجستان” شامل تمام نکات قابل توجه در مسافرت، جاذبه های گرجستان، قوانین ومقررات لازم برای مسافرت، آشنایی با فرهنگ و مردم گرجستان و تمام چیزهایی که یک مسافر گرجستان باید بداند.
5- پکیج کامل شامل کلیه اقلام فوق

پک کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان

پک کامل آموزشی و راهنمای سفر به گرجستان

نقشه گرجستان کاغذی

نقشه گرجستان کاغذی

قسمتی از صفحات کتاب آموزش زبان گرجی

قسمتی از صفحات کتاب آموزش زبان گرجی

کتاب آموزش زبان گرجی

کتاب آموزش زبان گرجی

پک سی دی صوتی آموزش زبان گرجی 
کتاب مکالمات زبان گرجی
نقشه راههای گرجستان (عرض یک متر)
کتاب جیبی تمام رنگی راهنمای کامل سفر به گرجستان
(ارسال با پست رایگان)
قیمت پکیج کامل (با تخفیف): 95.000 تومان

سی دی زبان گرجی

سی دی زبان گرجی

آیدی تلگرام پاسخگو: salva_tours@

کانال تلگرام شرکت سالواتورز:  salvatours@

salva_tours

سلام هموطن من مدیر وبسایت ایرانو جرجیا هرسوالی درباره گرجستان دارین می تونین از من بپرسین. تجربه من در خدمت شماست. تجارب من، نویسندگی درزمینه صنعت توریسم در گرجستان، اجرای تور، ثبت شرکت، مشاور سرمایه گذاری و خرید ملک در گرجستان هستش. شماره موبایل من در گرجستان557 715 557 00995 هست که بدون نیاز به سیمکارت میتونید با وایبر، واتساپ یا ایمو و از طریق اتصال به اینترنت تماس بگیرین. آیدی تلگرام من salva_tours@ توصیه می کنم که برای اطلاع درباره گرجستان به کانال تلگرام سالواتورز بپیوندید salvatours@

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید